Doprava

Autobusová, vlaková i letecká doprava

České dráhy zmodernizují vlaky v Plzeňském kraji za 2,5 miliardy korun

Napsal admin • Čer 9th, 2010 • Rubrika: České dráhy

Už v průběhu roku 2012 uvedou České dráhy do pravidelného provozu v Plzeňském kraji moderní motorové jednotky. Pro elektrizované tratě se v dlouhodobém horizontu počítá s novými pantografy. Moderní soupravy budou nízkopodlažní a umožní snadné cestování vozíčkářům, maminkám s kočárky nebo cykloturistům. Budou vybaveny klimatizací, uzavřeným systémem WC s možností použití ve stanici, moderním interiérem s polstrovanými sedačkami nebo audiovizuálním informačním systémem. Celková investice do modernizace regionálních vlaků v Plzeňském kraji může dosáhnout během osmi let až 2,5 miliardy Kč.

Nejpozději v průběhu roku 2012 budou v Plzeňském kraji postupně uváděny do provozu nové motorové jednotky. Bude jich bude nejméně devět a obslouží především spoje na trati z Plzně do Domažlic. Nové motorové jednotky nabídnou cestujícím výrazně komfortnější cestování. Nové vlaky Českých drah budou vybaveny např.:

  • klimatizací;
  • WC s uzavřeným systémem, které je možné používat i ve stanici a řešeným i pro vozíčkáře;
  • nízkopodlažním řešením nástupních prostorů s pohodlným nástupem pro vozíčkáře, seniory, maminky s kočárky;
  • prostorem pro přepravu kočárků, jízdních kol a velkých zavazadel;
  • moderním audiovizuální informační systém;
  • nástupními dveřmi ovládané tlačítky a za jízdy bezpečnostně blokované dveře;

Kromě nových vlaků vyjedou na tratě Plzeňského kraje také další modernizované soupravy, regionální nízkopodlažní soupravy Regionova a modernizované osobní vozy.

Modernizované soupravy Regionova jsou částečně nízkopodlažní soupravy umožňující pohodlné cestování také vozíčkářům. Mají interiér s novými polstrovanými sedačkami a jsou vybaveny audiovizuálním informačním systémem. Nové záchody jsou bezbariérové a s uzavřeným systémem, díky kterému je mohou cestující využívat i ve stanici. Dalších pět souprav Regionova nasadí České dráhy do provozu už během letošního roku. Cestující se s nimi setkávají již od loňského roku například na tratích z Rokycan do Nezvěstic, nebo na celé trase od Horažďovic přes Klatovy, Domažlice, Tachov až po Planou u Mariánských Lázní.

V dálkové dopravě zařazeny i nejmodernější vozy Českých drah

V dálkové dopravě v Plzeňském kraji jezdí také nejnovější vozy Českých drah, které jsou standardně nasazovány pouze na nejdůležitější vlaky EuroCity. Mezi ně patří i spojení Prahy a Mnichova napříč Plzeňským krajem. Jde o komfortní klimatizované vagóny. I na dalších vlacích mezi Prahou, Plzní, Domažlicemi a Německem jezdí komfortní rychlíkové vozy Českých drah nebo německého partnera společnosti Arriva. České dráhy letos zahajují plán revitalizace osobních vozů pro rychlíkové spoje, které během příštích let zlepší úroveň cestování také v dalších rychlíkových spojích v Plzeňském kraji.


Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku